Arhive categorie: Fără categorie

„Citim împreună. Rămânem împreună. Stăm acasă!”

Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” implementează, de-a lungul perioadei speciale în care ne aflăm, proiectul „Citim împreună. Rămânem împreună. Stăm acasă!”. Fiind vorba despre un program cu multiple activități și ramificații, proiectul se vrea o alternativă exclusiv online la programele educaționale de care, în număr mare, se bucură un număr consistent de utilizatori. Ne dorim ca, împreună cu stakeholderii noștri, să desfășurăm o serie de activități interactive pentru cititorii care, în vremuri normale, frecventează biblioteca în număr mare.

În acest sens, am demarat marți, 17 martie 2020, activitatea „Ora de poveste”, un proiect interactiv prin care, prin intermediul poveștilor mai lungi sau mai scurte, ne dorim să insuflăm copiilor pasiunea pentru lectură. Cum serviciile de împrumut și consultare a cărților rămân suspendate de-a lungul perioadei pe care o traversăm, lectura online este cea mai bună inițiativă pentru cultivarea pasiunii pentru citit. În zilele și săptămânile viitoare, în limite rezonabile, vom completa programul de lectură cu „pastile” interactive dedicate adulților. Pentru că ne dorim o experiență interactivă pentru toate părțile implicate, cititori și ascultători deopotrivă, vă invităm să ne împărtășiți sugestiile și preferințele voastre de lectură. Putem da curs oricăror povești și oricăror fragmente și pasaje îndrăgite.

În completarea acestei prime activități, lansăm o a doua acțiune. În acest caz, actorii vor fi chiar cititorii și utilizatorii Bibliotecii Județene „Alexandru și Aristia Aman”. Pentru că lectura are în continuare sens, cu atât mai mult în împrejurări delicate, vă invităm să vă înregistrați recitând o poezie sau citind o poveste ori un fragment despre care credeți că merită să fie cunoscut de un număr cât mai mare dintre noi și, ulterior, să trimiteți materialul pentru a-l încărca pe pagina noastră de Facebook. Adresăm această invitație copiilor și tinerilor cu vârsta de până la 20 de ani. Așteptăm înregistrările, fie pe WhatsApp, la numărul 0738773594, fie la adresa de e-mail bib@aman.ro.

Înregistrarea nu trebuie să depășească 10 minute și, dacă decideți să dați curs acestei aventuri consacrate susținerii lecturii, vă invităm să încheiați înregistrarea cu expresia: „Citim împreună. Rămânem împreună. Stăm acasă!”. În demersul nostru se vor implica și numeroși scriitori locali. Le-am lansat invitația și ne așteptăm să confirme gradul de încredere de care se bucură în rândul pasionaților de lectură.

O altă activitate la care ne-am gândit și în a cărei utilități credem cu tărie este găzduirea de lecții pregătitoare pentru școlarii și liceenii aflați în ani terminali. Pregătirea pentru cele două examene importante – Evaluarea Națională și Bacalaureatul – nu poate suferi întârziere. Prin urmare, ne arătăm disponibilitatea de a pune la dispoziție spații curate și aerisite, dar și echipamente și materiale didactice tuturor profesorilor interesați. Prin intermediul mijloacelor și tehnologiilor moderne disponibile la bibliotecă, profesorii sunt invitați să desfășoare cursuri și activități complementare pentru toți elevii preocupați de pregătirea și asimilarea informațiilor pentru examenele de final de ciclu. Ca atare, ne adresăm profesorilor cu invitația de a da curs proiectului nostru. La cerere, profesorii își pot desfășura lecțiile „la distanță”.

În aceeași ordine de idei, ne preocupăm de scanarea integrală a bibliografiei necesare, atât pentru susținerea Evaluării Naționale, cât și pentru pregătirea pentru Bacalaureat. Vom începe cu disciplina Limba și Literatura Română și, în trecerea timpului, vom continua cu toate celelalte discipline de examen. Printr-un singur click, în cel mai scurt timp, elevii și toți cei interesați vor putea descărca toate cărțile, manualele și lucrările necesare pentru continuarea studiului de acasă.

„Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” rămâne alături de oameni și vine în întâmpinarea dorințelor și nevoilor utilizatorilor ei. #RamanemImpreuna, chiar și de la distanță! #CitimImpreuna: voi de acasă și noi de la bibliotecă. Apoi împărtășim tuturor experiențele din cărți. Ne adaptăm programele și serviciile pentru toate categoriile de public. Ne gândim și la cei mici, dar și la cei care anul acesta susțin examenele de capacitate și pe cel de maturitate. Pentru ei vom digitiza în regim de urgență întreaga bibliografie pentru fiecare examen în parte. Vom avea și expoziții de carte, dar și prezentări de carte din tezaurul bibliotecii. De săptămâna viitoare vă vom propune spre vizionare, în premieră absolută în România, piesele regizate de marele Andrei Șerban”, a declarat Lucian Dindirică, managerul Bibliotecii Județene „Alexandru și Aristia Aman”.

Evident, suntem deschiși către orice concept și activitate compatibile cu sensul general al proiectului: „Citim împreună. Rămânem împreună. Stăm acasă!”. În acest sens, vă invităm să trimiteți propunerile, fie pe WhatsApp, la numărul 0738773594, fie la adresa de e-mail bib@aman.ro. Pentru orice alte nelămuriri, vă invităm să apelați numărul de telefon: 0251532267


Biroul de Presă

al Bibliotecii Județene „Alexandru și Aristia Aman”

Cenaclul „Literatura la noi acasă” – Lansare de carte

Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” găzduiește vineri, 6 martie 2020, începând cu ora 17:00, în sala „Acad. Dinu C. Giurescu”, lansarea volumului „Magnolie violet”, autor Cristina Mariana Bălășoiu. Evenimentul se desfășoară în cadrul întâlnirilor lunare organizate de Cenaclul „Literatura la noi acasă”. La acțiune sunt invitați: Constantina Dumitrescu, Florinel Scurtu, Cornelia Georgescu, Rodica Nicoleta Ion, Lorin Cimponeriu și Nana Ileana Filip.

Cristina Mariana Bălășoiu s-a născut în 12 iunie 1979, în Craiova. Membru în următoarele organizații: Cafeneaua Literară „Cetatea Băniei” (2014 – 2016), Clubul Scriitorilor Macedoneni, respectiv Societatea Scriitorilor Olteni (2017 – 2018). A redactat numeroase volume, în calitate de autor sau coautor, și este președinte fondator al Cenaclului „Literatura la noi acasă”.

 


Biroul de Presă

al Bibliotecii Județene „Alexandru și Aristia Aman”

 

Lansare de carte

Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” găzduiește joi, 5 martie 2020, începând cu ora 17:00, în sala „Acad. Dinu C. Giurescu”, lansarea volumului „Înghețata și alte povestiri din anii 80”, autor Alexandru Băloi (Lisandru). La eveniment și-a anunțat participarea Iulia Teodorescu.

„La 17 iunie 1969 apare pe lume, prin milă Divină, în familia lui Ion Băloi și Elena, zisă Lineta, fiul cel mic Alexandru Băloi, zis Lisandru. Scriitorul este al patrulea copil din familie, după frații săi: Trifu, Ionică și Cleopatra (Măria). Chiar ei sunt protagoniști ai diverselor întâmplări descrise în această carte. Urmează cursurile școlii generale în localitatea natală, liceul în orașul de lângă râul Olt – Slatina. Efectuează stagiul militar, urmează cursurile militare de ofițeri și ale Academiei Militare București, promoția 101, și, din 2017, se dedică scrisului. Lucrarea de față este lancea care sparge gheața indeciziei, cartea amintirilor și trăirilor din copilăria sa, o intitulează sugestiv după o povestire: ÎNGHEȚATA și alte povestiri din anii 80”.

Alexandru Băloi, în Postfața volumului


Biroul de Presă

al Bibliotecii Județene „Alexandru și Aristia Aman”

Din suflet, felicitare pentru mama!

Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” organizează, în intervalul 2 – 5 martie2020, activitatea cu titlul „Din suflet, felicitare pentru mama!”.

Acțiunea se desfășoară în cadrul proiectului „Cărticica pentru prichindei și copii mai măricei” și are caracter practic. În perspectiva zilei de 8 martie, școlarii și preșcolarii vor confecționa și redacta felicitări. Toate materialele necesare realizării felicitărilor sunt puse la dispoziție de Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman”.

Vor participa preșcolari și școlari de la următoarele grădinițe și școli, programate după cum urmează:

 

Luni, 2 martie

9:00 – 10:00 Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”;

10:00 – 11:00 Grădinița „Ethos”;

11:00 – 12:00 Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”;

12:00 – 13:00 Școala Gimnazială „Elena Farago”;

 

Marți, 3 martie

9:00 – 10:00 Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”;

10:00 – 11:00 Grădinița „Ethos”;

11:00 – 12:00 Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”;

12:00 – 13:00 Școala Gimnazială „Castranova”;

15:00 – 16:00-Grădinița „Floarea Soarelui”;

 

Miercuri, 4 martie

9:00 – 10:00 Școala Gimnazială „Traian”;

10:00 – 11:00 Grădinița „Ion Creangă”;

11:00 – 12:00 Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”;

 

Joi, 5 martie

9:00 – 10:00 Școala Gimnazială „Teslui”;

10:00 – 11:00 Grădinița „Ion Creangă”;

11:00 – 12:00 Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”;

13:00 – 14:00 Colegiul Național „Carol”.

 


Biroul de Presă

al Bibliotecii Județene „Alexandru și Aristia Aman”

Atelier de scriere creativă

Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” organizează, în perioada 13 martie – 26 iunie 2020, Atelierul de scriere creativă. Activitatea este coordonată de Rodica Fota, autoare a cărții pentru copii „Beculeț cel Inventiv & Thomas Edison”, jurnalist, absolventă a Facultății de Drept. Actualmente, Rodica Fota este purtător de cuvânt la Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Dolj.

Vineri, 13 martie 2020, începând cu ora 17:00, în sala „Acad. Dinu C. Giurescu”, se va desfășura primul curs al atelierului. Întâlnirile se vor desfășura săptămânal, în fiecare zi de vineri a intervalului 13 martie – 26 iunie 2020, și vor dura 60 de minute.

Atelierul de scriere creativă este destinat copiilor cu vârsta cuprinsă între 8 și 10 ani. Obiectivul principal al proiectului constă în deprinderea copiilor cu principalele tehnici și strategii asociate scrierii creative. Pentru îmbunătățirea creativității și a spontaneității în materie de scriere, cursanții vor parcurge principalele etape ale antrenării imaginației și spiritului liber, dezinvolt.

Înscrierile se desfășoară în perioada 28 februarie – 12 martie, în intervalul orar 9:00-16:00, prin apelarea numărului de telefon 0251532267, interior 110.


Biroul de Presă

al Bibliotecii Județene „Alexandru și Aristia Aman”

Dublă lansare de carte

Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” găzduiește vineri, 28 februarie 202, începând cu ora  14:30, lansarea volumelor „Conversații cu un general. În dialog cu prof. univ. dr. General de Brigadă SRI (rtr.) Cristian Troncotă privind perioada 1989 – 2019”, autori Liviu Stan și Cristian Troncotă, respectiv „Trădarea se cuibărise demult în D.S.S. Dialoguri despre cum era supravegheată instituția Securității regimului comunist în România”, autori Constantin Aioanei și Cristian Troncotă.

 

Cristian Troncotă s-a născut în 12 ianuarie 1954, la București. Este absolvent al Facultății de Istorie-Filosofie a Universității București (1980), doctor al Academiei de Înalte Studii Militare în istorie militară, conducător de doctorat (2007 – 2018) la Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul” – comunitate academică a SRI (2009), profesor universitar titular la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu (2013-2019).

Volume reprezentative: „Istoria serviciile secrete românești de la Cuza la Ceaușescu”, prefață de acad. Florin Constantiniu, postfață de Ion Cristoiu, Editura Ion Cristoiu, București, 1999; „Glorie și tragedii. Momente din istoria serviciilor de informații și contrainformații române pe frontul de est (1941 – 1944)”, Editura Nemira, București, 2003; „Mihail Moruzov și frontul secret”, prefață de acad. Florin Constantiniu, Editura Elion, București, 2004; Omul de taină al mareșalului, Editura Elion, București, 2005; „Torționari. Istoria instituției securității regimului comunist din România (1948 – 1964)”, Editura Elion, București, 2006; „Cercetări, reflexii și puncte de vedere despre Intelligence-ul post-modern”, coordonator, 2 vol., Editura Academiei Naționale de Informații „Mihai Viteazul”, București, 2012; „România și frontul secret, 1859 – 1945”, Editura Elion, București, 2014; „Duplicitari. O istorie a serviciilor de informații și securitate ale regimului comunist din România”, Editura Elion, București, 2014; „Momente și personalități din istoria serviciilor secrete românești 1924 – 1989”, Editura Elion, București, 2017; „Prăbușirea mitului securității. Adevăruri ascunse despre generalul Iulian Vlad și instituția Securității  regimului comunist din România” (în colaborare cu Corvin Lupu), Editura Elion, București, 2018; „Trădarea se cuibărise demult in D.S.S.”, (în colaborare cu Constantin Aioanei); editura Elion, București, 2019.

Liviu Stan s-a născut în Craiova. Absolvent al Colegiului Național „Frații Buzești”, se formează în cadrul Facultății de Drept și Științe Administrative „Nicolae Titulescu” a Universității din Craiova. În paralel, urmează cursurile Facultății de Mecanică, secția „Automobile Rutiere”, a Universității din Craiova (2011) și ale Universității „Hitit”, din Ankara, Turcia, (2008), în urma cărora obține și o diplomă de inginer mecanic. Își aprofundează studiile, prin absolvirea unui Master în Drepturile Omului, (2012), apoi urmează studiile Școlii Doctorale de Științe Sociale și Umaniste din cadrul Facultății de Drept și Științe Sociale a Universității din Craiova, în urma cărora își obține titlul de doctor în sociologie (2018). Instruit în două centre europene de excelență, funcționar în cadrul Ministerului Afacerilor Interne Române și în structuri aferente, a deținut funcții importante și în cadrul Federației Române de Box (2015), activitatea sa generând numeroase premii și distincții. Deține două licențe de pilot de curse (2006 – MV și 2018 – WTCC), iar în 2012 a fost decorat cu Ordinul de Cavaler de Ierusalim (CBO).


Biroul de Presă

al Bibliotecii Județene „Alexandru și Aristia Aman”

Salonul de Primăvară – Floral

Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” găzduiește, în Galeria de Artă, Salonul de Primăvară – Floral. Expoziția este alcătuită din 16 tablouri, realizate de Cenaclului Artiștilor Plastici „Constantin Brâncuși” din Craiova, și poate fi vizitată în intervalul 27 februarie – 15 martie 2020.

Expun: Bebică Ghiță, Teodora Ciolan, Antoneta Cocoș-Andreescu, Antoneta-Maria Oltei, Cristina Chirea și Georgeta Șerban.

În semn de apreciere pentru marcarea unui deceniu de bună colaborare între Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” și Cenaclul Artiștilor Plastici „Constantin Brâncuși”, artiștii au donat bibliotecii patru dintre cele 16 tablouri expuse .


Biroul de Presă

al Bibliotecii Județene „Alexandru și Aristia Aman”

Lansare de carte

Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” organizează joi, 27 februarie 2020, începând cu ora 17:00, în sala „Acad. Dinu C. Giurescu”, lansarea volumului „Ficțiuni secunde”, autor Mircea Băduț.

Autorul pleacă de la o bază cunoscută urmărind povestirea până la un punct, după care se abate de la textul original intervenind cu varianta sa, deci ficţionalizînd în interiorul unei ficţiuni. Personajele sale (în esenţă cele originare, dar „altfel”) ajung să donquijoteze la rândul lor, nu atât la nivel de acţiune (în mare, acţiunea baladescă fiind aceeaşi cu cea binecunoscută), cât la nivel lexical, având propriul discurs, propriile replici, propriile memento-uri şi reconfigurări ale realităţii ficţionale baladeşti”, Florin-Corneliu Popovici.

Textele lui ies oricum din zona uimirilor interstelare, cantonând serios şi talentat, cu toată convingerea şi întregul ecartment, într-o literatură a zonelor voit neclare, din care nu lipsesc nici tensiunea narativă de bună calitate şi nici micile dantelării metaforice”, Sorin Preda.

O altă dimensiune a autorului este cea care ţine nemijlocit de ficţiune, atât cât poate ea să fie de pură, cotropită fiind şi dinspre partea IT, cât şi dinspre cea eseistică, în care reinterpretările îi dau ghes autorului spre direcţii numai de el bănuite, dar configurate cu har, ingeniozitate şi alte cele. (…) În Secundele… de acum, găsim şi mituri (biblice ori naţionale) reinterpretate cum nici cu gândul nu gândeşti, şi bucăţi de proză tinzând spre cea mai pură ficţiune. Cât despre Manoli, pe acesta îl regăsim în proza Mănăstirea Anei, de vreme ce biserica domnească nu se lasă nicicum terminată şi acoperită dacă este gândită şi construită numai de partea bărbătească a fiinţei, fără aportul rotitor al părţii femeieşti”, Eugenia Ţarălungă.

Mircea Băduț (n. 15 noiembrie 1967, la Râmnicu-Vâlcea) este absolvent al Facultăţii de Electrotehnica, Universitatea din Craiova.  A scris unsprezece cărţi de informatică. În proză, a debutat cu volumul „Ficţiuni Primare” (2006), iar cinci ani mai târziu, alături de fiica sa, în calitate de coautor, a publicat „Ficţiuni Familiare” (2011), cuprinzând ficţiuni, eseuri şi poezii. A mai scris „Întoarcerea fratelui risipitor” (2014), „DonQuijotisme AntropoLexice” (2015/2017), „Ficţiuni Secunde” (2016), precum și „Întoarcerea perenă” (2018).

A participat cu lucrări la câteva zeci de conferinţe și simpozioane tehnico-ştiinţifice din România şi din Europa. A scris peste patru sute de articole tehnico-ştiinţifice pentru reviste din România (şi din Europa). De asemenea, a scris proze scurte SF&F în almanahurile „Anticipaţia” (1997) şi „Science-Fiction” (2007, 2008), dar şi în revista „Helion” (Timişoara). În 2007, 2013 și 2015, i-au fost publicate numeroase eseuri în pagininile publicației „Dilema veche”. Între 2011 și 2017, a tradus articole pentru revista „Science in school”, publicaţie EIROforum. Pentru proza literară, Mircea Băduț a fost distins cu numeroase premii.


Biroul de Presă

al Bibliotecii Județene „Alexandru și Aristia Aman”

Întâlnire-dezbatere cu Aurelian Giugăl

Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” găzduiește marți, 25 februarie 2020, în sala „Acad. Dinu C. Giurescu”, începând cu ora 17:00, o întâlnire-dezbatere cu Aurelian Giugăl, despre scena politică a începutului de secol XXI, pornind de la volumul propriu: „Politice: Postcomunism. Democrație. Capitalism”. Evenimentul este moderat de Mihai Ene, iar printre invitați se află și Oana Băluică.

Aurelian Giugăl este licențiat în geografie (1998) și doctor în Științe Politice (2011). A efectuat stagii de cercetare la School of Geographical Sciences – University of Bristol (2010), dar și la Sapienza Università di Roma (2015). Profesor de geografie (1998-2010), lector universitar (2012-2017). În prezent, este cadru didactic la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. Este autorul lucrărilor „Geografia electorală a Dobrogei postcomuniste: 1992-2012” (Cluj-Napoca: EFES, 2013), „Politice. Postcomunism”, democrație, capitalism” (Adenium: Iași, 2019), „Atlasul electoral al României: 1990-2009 – co-autor (Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza”: Iași, 2014). A publicat articole în diferite volume colective și reviste de specialitate precum East European Politics and Society: and Cultures, Space and Polity, Representation, Transitions etc. A scris/scrie pentru Cultura, CriticAtac, Observator Cultural, Platzforma, Baricada, Argumente și Fapte. Arii de interes: geografie umană, geografie electorală, partide politice, politică românească.


Biroul de Presă

al Bibliotecii Județene „Alexandru și Aristia Aman”

Mărțișoare pentru ființe dragi

Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” organizează, în intervalul 24-27 februarie 2020, activitatea cu titlul Mărțișoare pentru ființe dragi (confecționare mărțișoare).

Acțiunea se desfășoară în cadrul proiectului „Cărticica pentru prichindei și copii mai măricei” și are caracter practic. În cadrul întâlnirilor, peste 300 de copii vor confecționa mărțișoare, vestind apropierea primăverii și renașterea naturii. Toate materialele necesare realizării mărțișoarelor sunt puse la dispoziție de Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman”.

Vor participa preșcolari și școlari de la următoarele grădinițe și școli, programate după cum urmează:

 

Luni, 24 Februarie

10:00-11:00 – Grădinița „Tudor Vladimirescu”;

11:00-12:00 – Grădinița „Sfânta Ana”;

 

Marți 25 Februarie

9:00-10:00 – Grădinița „Phoenix”;

10:00-11:00 – Grădinița „Ion Creangă”;

11:00-12:00 – Grădinița „Sfânta Ana”;

12:00-13:00- Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”;

 

Miercuri, 26 Februarie

9:00-10:00 -Școala Gimnazială „Traian”;

10:00-11:00- Grădinița „Ion Creangă”;

11:00-12:00- Grădinița „Paradisul Copiilor”;

12:00-13:00- Școala Gimnazială „Nicolae Romanescu”;

 

Joi, 27 Februarie

9:00-10:00- Școala Gimnazială „Traian”;

10:00-11:00- Grădinița „Ion Creangă”;

11:00-12:00- Grădinița „Ethos”.

 


Biroul de Presă

al Bibliotecii Județene „Alexandru și Aristia Aman”